Araştırmacı iş sözleşmesinin çıktısını alarak gerekli yerleri imzalar ve bu sözleşmeyle birlikte çalışma vizesi işlemlerini başlatmak üzere en yakın Türk Konsolosluğu/Elçiliği’ne başvuruda bulunur. Çalışma vizesi için talep edilen belgeler ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Gerekli belgeler için lütfen başuruyu yapacağınız ülkenin Konsolosluk/Elçilik web sitesini ziyaret ediniz.

Türkiye’de çalışması uygun görülen ve çalışma vizesi onaylanan uluslararası araştırmacılara konsolosluk/elçilik tarafından bir referans numarası verilir. Araştırmacı bu referans numarasını BAP’a iletir ve böylelikle BAP’ın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilgili departmanıyla iletişime girerek çalışma izni için gerekli prosedürleri başlatması sağlanmış olur. Bu aşamada araştırmacıdan istenen belgeler şunlardır:
-İş sözleşmesi
-Pasaport
-Covid-19 test sonucu
-Biometrik fotoğraf
-Diplomanın aslı ve noter onaylı tercümesi

Bakanlık çalışma izni başvurularını en fazla 30 iş günü içinde sonuçlandırır. Çalışma izni talebinin olumlu sonuçlanması durumunda ilgili proje koordinatörü araştırmacı adına vize, çalışma izni ve oturma izni harç ücretlerini öder ve Bakanlık araştırmacıya çalışma izni verilmesi hususunda ilgili konsolosluk/elçiliğe online talimat gönderir. Bu aşamadan sonra araştırmacı çalışma vizesini en kısa zamanda konsolosluk/elçilikten almakla yükümlüdür.

Çalişma vizesinin tarihi ile çalışma izninin başlangıç tarihi biribirinden farklı olabilir. Bu durumda yolculuk planınızı yaparken çalışma izni başlangıç tarihini esas almanız gereklidir. Çalışma izni başlangıç tarihinden önce Türkiye’ye giriş yapmanıza izin verilmeyecektir.

Araştırmacı, iş sözleşmesi imzalandığı sırada zaten Türkiye’deyse ve en az 6 ay daha Türkiye’de bulunmasına imkan veren bir İkamet İzni’ne sahipse, süreç Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Çalışma İzni çıkarılması hususunda başvuru yapılması ile başlar ve ilgili proje koordinatörünün araştırmacı adına vize, çalışma izni ve oturma izni harç ücretlerini ödemesinin ardından Çalışma Kartı çıkarılması ile sonuçlanır.

Okumaya devam etmek için: Ödenek ve İzinler