Sözleşmesiz Misafir Araştırmacılar İTÜ’de çalışacakları birim tarafından kendilerine gönderilen Kabul Mektubu’yla en yakın Türk konsolosluğu’elçiliğine başvurarak vize süreçlerini başlatabilirler.


E-Vize

Uluslararası araştırmacılar Türkiye’ye e-Vize ile giriş yapabilirler. E-Vize, herhangi bir dış temsilciliğe şahsi başvuruda bulunmaya gerek kalmadan herkese Türkiye’ye giriş hakkı veren turistik bir vizedir. Dış temsilciliklerden verilen vizeler ile sınır kapılarında verilen vizelere alternatif oluşturmaktadır.

Başvuru sahipleri gerekli bilgileri sağlamak ve e-Vize harç ödemelerini belirtilen kredi kartı veya banka kartıyla yapmak suretiyle e-Vizelerini alabilmektedirler. Başvurunun başarıyla tamamlanmasının ardından e-Vizenin indirilebileceği bağlantı hem başvurunun son aşama sayfasında sunulmakta hem de başvuru sahibinin e-posta adresine gönderilmektedir.

E-vize modülü başvuru sahibinin turistik vizeden muaf olup olmadığı ve Türkiye’ye sadece pasaport ile giriş hakkının bulunup bulunmadığına dair bilgi de vermektedir. Zira bazı ülke vatandaşları sadece geçerli bir pasaport ibraz etmek suretiyle, turist vizesine ihtiyaç duymadan Türkiye’ye giriş yapabilmektedir.

Dolayısıyla, dış temsilciliklerimize vize başvurusunda bulunmadan önce e-Vize modülünü kullanarak Türkiye’ye giriş alternatiflerinizi sorgulatmanız zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Okumaya devam etmek için: Çalışma ve İkamet İzni