Erasmus+ Öğrenci ve Personel Hareketlilikleri yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliğini teşvik ederek farklı kültürleri akademik ve sosyal anlamda bir araya getirmeyi hedefleyen bir programdır. İstanbul Teknik Üniversitesi Erasmus Ofisi’nin görevi; Erasmus alanındaki program ülkeleri (KA131) ve ortak ülkeler (KA171) ile hareketlilik organize ederek, Erasmus faaliyetleriyle ilgili farkındalık ve bilinirlik yaratmaktır.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 37 farklı ülkelerden 340’ın üzerinde üniversiteyle anlaşması bulunmaktadır. Ayrıca, 18 yıllık deneyimle Türkiye genelinde en yüksek Erasmus Bütçesi alan üniversitelerden biridir. İTÜ Erasmus Ofisi, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 2012-2013 akademik yılında “Öğrenci Öğrenim Hareketliliği” faaliyeti kapsamında göstermiş olduğu başarıdan dolayı verilen “Erasmus Kalite Belgesi” almaya hak kazanmıştır.

Program ülkeleri ya da ortak ülkelerde hareketlilik gerçekleştirmek isteyen öğrenciler ve akademik/idari personellere Türkiye Ulusal Ajans’ı aracılığı ile Avrupa Birliği (AB) fonlarından hibe desteği sağlanmaktadır. İstanbul Teknik Üniversitesi, Erasmus değişim programları başladığı yıldan bugüne kadar (2020-2021 akademik yılı dâhil) toplamda 6100 öğrencisini yurtdışına göndermiştir. Ayrıca, Avrupa ülkelerinden yaklaşık 3250 öğrenciyi kampüslerinde misafir etmiştir. Güncel olarak, İTÜ Erasmus kapsamında yılda ortalama 450 öğrencisini yurtdışına göndermekte ve 250 öğrenciyi misafir etmektedir.

Üniversitemiz tüm öğrencilerini ve personelini Uluslararası düzeyde eğitim almaya ve araştırma yapmaya teşvik eder ve destekler.

Daha detaylı bilgi için: erasmus.itu.edu.tr